czwartek, 20 grudnia 2012

Niekosmetycznie - parę słów o zmianie szablonu bloga

Jak widzicie od paru dni mój blog wygląda nieco inaczej. Wszystko to jest zasługą nowego, niestandardowego szablonu bloga, jaki sobie wgrałam. Zabieg banalny, a pozwalający naszemu blogowi na nowo odżyć i cieszyć oko (albo wręcz na odwrót, doprowadzający nas do szału, kiedy coś pójdzie nie tak). Cóż, jakby nie było, to zawsze jakiś powiew świeżości:)

Wgranie nowego szablonu jest sprawą banalną, aczkolwiek nie wszystkim znaną, dlatego wrzucę tu małą instrukcję, jak tego dokonać.

Czego potrzebujemy:

1. Chwili czasu. Nie 5 minut, ale przynajmniej pół godziny, by po zastosowaniu nowego szablonu, dokonać korekt.

2. Szablonu, jaki chcemy wgrać. Osobiście do ściągnięcia szablonów polecam tę stronkę <klik!> Przy wyborze szablonu trzeba pamiętać o kilku szczegółach - po pierwsze, by szablon bloga uwzględniał naszą platformę. Mówiąc inaczej, jeśli mamy blog założony na bloggerze to nie wgrywamy szablonów przeznaczonych dla Wordpress-a. To raz. Dwa - pamiętajmy o takich szczegółach, jak obsługa polskich znaków. Większość czcionek użytych w proponowanych szablonach nie posiada polskich znaków, a co za tym idzie, jeśli takowych używamy, czcionkę trzeba będzie później zmienić. Trzy - jeśli nie znamy się na edycji kodu html nie wybierajmy skomplikowanych schematów, bo nie poradzimy sobie z jego edycją. Na początek postawmy na prostotę i funkcjonalność.
Ściągnięte szablony najczęściej są skompresowane (zip, rar) i trzeba je rozpakować.

3. Odrobiny cierpliwości na wypadek gdyby nam nie szło:)

Ok. Przejdźmy teraz do konkretów. Musimy dostać się do szablonu naszego bloga. Najwygodniej zrobić to z poziomu bloggera:Kiedy już przejdziemy do strony 'szablon', w górnym prawym rogu ekranu odnajdujemy przycisk 'Utwórz/przywróć kopię zapasową'. Klikamy przycisk...i czekamy na pojawienie się nowego okna.


Tutaj się zatrzymamy. Przed edytowaniem szablonu polecam utworzenie jego kopii zapasowej. Kiedy to zrobimy, nawet w przypadku rozkraczenia się naszego bloga po zmianach, jakie mu zafundujemy, najzwyklej w świecie przywrócimy stare ustawienia.
Aby utworzyć kopię zapasową klikamy pomarańczowy przycisk 'pobierz pełny szablon'. Później zostanie nam tylko wybór miejsca zapisu szablonu na dysku twardym (czy pamięci przenośnej - jak kto woli) i tyle w temacie.Kiedy już mamy kopię zapasową, możemy przystąpić do wgrywania wcześniej upatrzonego szablonu bloga. W tym celu klikamy przycisk 'przeglądaj' umieszczony pod informacją 'prześlij szablon z pliku na dysku twardym':Otworzy się nam kolejne okno, pozwalające nam na wybór ścieżki do naszego nowego szablonu:

Po wskazaniu właściwego szablonu, klikamy 'otwórz' a następnie zatwierdzamy wybór użytego schematu przyciskiem "przekaż":Tutaj blogger może nieco zamulić się, bo w granie nowego schematu chwilę trwa.


I to już w zasadzie wszystko. Schemat został zastosowany. Wszelakie korekty możemy wprowadzać za pomocą edycji kodu html, albo za pomocą projektanta szablonów bloggera (tutaj możliwości są dosyć ograniczone - zwykle są to kolory tła, rodzaje i kolory czcionek). Można edytować też układ, ale najczęściej poprzez dodawanie/usuwanie poszczególnych elementów, a nie stricte przez zmianę rozmieszczenia kolumn, czy ich szerokość itp.

Gdyby coś poszło nie tak, albo nowy wygląd bloga nie przypadł nam do gustu, możemy wrócić do starych ustawień poprzez wgranie kopii zapasowej. Czynimy to dokładnie tak samo, jak uprzednie wgrywanie nowego szablonu.

I to byłoby na tyle. Mam nadzieję, że instrukcja nie jest jakoś szczególnie zamotana i okaże się pomocna:)

1 komentarz:

  1. Mi się ta zmiana bardzo podoba, zostań już przy tym szablonie :-D

    OdpowiedzUsuń